Inflācija Francijā februārī beidzot sasniedz zemāko līmeni pēdējo četru gadu laikā

Kamēr citas vadošās Eiropas ekonomikas, tostarp Vācija un Spānija, ziņo par augstāku inflāciju februārī, Francija vesta par ilgi gaidīto inflācijas kritumu.

Saskaņā ar Francijas statistikas biroja Insee ātro aplēsi elektroenerģijas cenu krituma ietekmē patēriņa cenu indekss februārī nokritās līdz 0,8% pēc +1,7% janvārī. Par katru mēnesi cenas Francijā nav mainījušās.

ES saskaņotais indekss februārim ir tikai nedaudz augstāks – 0,9%, salīdzinot ar pagājušo gadu.

Inflācijas palēnināšanās ES otrajā lielākajā ekonomikā veicina turpmākas cerības, ka Eiropas Centrālā banka (ECB)

Pēc divu gadu veiksmīgas paaugstināšanas 1.februārī vairāk nekā 24 miljoniem abonentu stājās spēkā elektroenerģijas cenu kritums vidēji par 15%. Enerģētikas inflācija februārī, salīdzinot ar pagājušo gadu, samazinājās līdz -5,7%.

Savukārt pārtikas cenas pēdējā gada laikā ir nedaudz pieaugušas, savukārt pakalpojumu cenas ir samazinājušās. Arī rūpniecības izstrādājumu un tabakas ražošanas temps palēninājās, bet mazākā mērā.

“Paredzams, ka turpmākajos mēnešos un ceturkšņos inflācija nesaglabāsies tik zemā līmenī, jo ražošanas ķēdē notiek neliela inflācija,” sacīja galvenais ekonomists Silvēns Bersingers no Parīzē bāzētā ekonomikas konsultanta Asterès, piebilstot, ka “paredzams, ka 2025. gada pavasarī inflācija nedaudz pieaugs, saglabājoties zem 2%.’’

Viņš sagaida, ka rūpnieciskās produkcijas cenas sāks kāpt pēc tam, kad 2025. gada janvārī neuzrādīs nekādas izmaiņas, kā arī turpmāku lauksaimniecības produkcijas cenu pieaugumu.

Bersingers apgalvoja: “Algu pieauguma palēnināšanās neļaus inflācijai strauji atjaunoties. Kamēr algas 2022. gada ceturtajā ceturksnī bija pieaugušas par vairāk nekā 5% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, 2024. gada ceturtajā ceturksnī pieaugums bija tikai 2,1%. Šī inflācijas krituma dēļ sagaidāmā attīstība ierobežos uzņēmējdarbības izmaksu pieaugumu un līdz ar to arī cenu pieaugumu.’’

Vadošās ES ekonomikas saskaras ar dažādām inflācijas tendencēm

Francijas inflācijas rādītāji februārī izceļas uz citu Eiropas valstu fona. Spānijā šomēnes gada laikā inflācija pieauga līdz 2,9%. Vācijā ES saskaņotā inflācija bija 2,8%, nemainīga jau trešo mēnesi pēc kārtas, liecina Federālā statistikas biroja Destatis dati. Mēneša griezumā cenas pieauga par 0,6%, liecina ES saskaņotais indekss.

Saskaņā ar Itālijas Statistikas biroja ISTAT provizoriskajām aplēsēm Itālijā cenas pieauga par 1,7%, salīdzinot ar pagājušo gadu, kas ir augstākais inflācijas līmenis kopš 2023. gada septembra. Itālijas cenas mēneša salīdzinājumā pieauga par 0,2%, ES saskaņotā likme bija 0,1%.

Īrija ir ziņojusi arī par saviem jaunākajiem inflācijas rādītājiem, kas liecina par mērenu cenu spiedienu valstī. Mēneša salīdzinājumā cenas februārī pieauga par 0,7% no -0,7% iepriekšējā mēnesī, liecina ES saskaņotie rādītāji. Gada inflācija bija 1,3%, salīdzinot ar 1,7% janvārī.

Francijā ir palēninājusies ne tikai inflācija, bet arī ekonomika

Pa ceturksni 2024. gada pēdējos trīs mēnešos Francijas ekonomika saruka par 0,1%, apstiprinot Insee provizoriskās aplēses. Salīdzinot ar 0,4% pieaugumu iepriekšējos trīs mēnešos, ko daļēji izraisīja Parīzes olimpiskās un paralimpiskās spēles, kas veicināja izaugsmi.

2024.gada pēdējos trīs mēnešos mājsaimniecību patēriņa pieaugums palēninājās līdz +0,3%, un šī tendence turpinājās arī 2025. gada janvārī, liecina atsevišķi Insee dati, uzrādot kritumu par 0,5% salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi.

Arī Francijas IKP pērnā gada beigās tika palēnināts, jo sarūkošais pamatinvestīciju skaits izraisīja investīciju kritumu būvniecībā.

Gan eksports, gan imports pieauga par 0,4%. Gada griezumā ekonomika pieauga par 0,6%, kas ir nedaudz zemāka par ātro aplēsi 0,7%, kas iezīmē lēnāko gada pieaugumu kopš pēdējā gada līguma 2020. gada beigās. Visam 2024. gadam Francijas IKP pieauga par 1,1%, tāpat kā iepriekšējā gadā.

 

Spread the love

Pievienot komentāru